08 A Store Sells Different Kinds Of Candy At 1 1 50 2 And 3 Per Kilogram How Man

08 A store sells different kinds of candy at $1, $1.50, $2, and $3 per kilogram. How many kilograms of each kind of candy does $3 buy? Explain why the price of 1 kg and the amount of candy that $3 can buy are inversely proportional quantities?

Posted in Uncategorized